- Edytowany
[b]Tekst uzupełniony po meczu Jagiellonia - Piast Gliwice.[/b]
Ósma kolejka Ekstraklasy rozegrana zostanie już po przerwie na reprezentację. Ziemia Święta stanie się polem bitwy naszych Pasów z Jagiellonią, a jednocześnie pojedynkiem nowej drużyny trenera Probierza ze starą.
Nie wygraliśmy już od 5 meczy, więc najwyższy czas na zwycięstwo!
[b]JAGIELLONIA[/b]
Nasz najbliższy przeciwnik świetnie rozpoczął obecny sezon. Dzięki bilansowi meczów 4-1-2 (w bramkach 9-8) znajduje się w czołówce tabeli i ma aż osiem punktów przewagi nad Cracovią.
Sposób na pokonanie Jagiellonii jak na razie odkryli piłkarze Sandecji i Piasta. W wygranym przez naszych braci z Nowego Sącza meczu (3:1) jedną z bramek strzelił wciąż pozostający naszym zawodnikiem Mateusz Cetnarski. W drugim przypadku, Jaga zawdzięcza porażkę samobójowi Guilherme oraz własnej nieskuteczności.
Potoczanie rozegrali też cztery mecze pucharowe. W pierwszej rundzie odprawili gruzińskie Dinamo Batumi, by następnie ulec FK Gabala, wówczas jeszcze z naszym nowym nabytkiem Javim Hernandezem w składzie.
[b]Skróty meczów[/b]
[url=http://ekstraklasa.tv/skroty/bruk-bet-termalica-nieciecza-jagiellonia-bialystok-skrot-meczu/twh3gv]1:0 Termalica (w)[/url]
[url=http://ekstraklasa.tv/skroty/jagiellonia-bialystok-gornik-zabrze-skrot-meczu-i-bramki/cvszsh]2:1 Górnik (d)[/url]
[url=http://ekstraklasa.tv/skroty/pogon-szczecin-jagiellonia-bialystok-skrot-meczu-i-bramki/p367y7]1:0 Pogoń (w)[/url]
[url=http://ekstraklasa.tv/skroty/jagiellonia-sandecja-1-3-zobacz-skrot-meczu/xvd0hv]1:3 Sandecja (d)[/url]
[url=http://ekstraklasa.tv/skroty/korona-jagiellonia-2-3-zobacz-skrot-meczu/s3yzv6]3:2 Korona (w)[/url]
[url=http://ekstraklasa.tv/skroty/jagiellonia-bialystok-slask-wroclaw-skrot-meczu-i-bramki/xzcps7]1:1 Śląsk (d)[/url]
[url=http://ekstraklasa.tv/skroty/jagiellonia-piast-0-1-zobacz-skrot-meczu/d3jc3b]0:1 Piast (d)[/url]
[b]Transfery[/b]
Z rozpracowaniem Jagiellonii nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu. Z piłkarzy przewijających się przez pierwszy skład, nowymi postaciami są Guilherme, Pospisil i grający przede wszystkim końcówki Sekulski. Reszta występowała w Białymstoku jeszcze pod wodzą trenera Probierza.
Jagiellonia nie była zbyt aktywna na letnim rynku transferowym. Najważniejsze ruchy związane były z utratą czołowych zawodników Vassiljeva i Góralskiego. Następcą Łotysza ma być sprowadzony za ok. 300k euro Martin Pospisil, z kolei reprezentanta Polski ma zastąpić ściągnięty już w trakcie sezonu defensywny pomocnik Wisły Płock, Piotr Wlazło.
Oprócz licznej grupy graczy kończących wypożyczenia w innych klubach, nowymi postaciami są także obrońcy Guilherme i Kwiecień. Ten pierwszy przyszedł z kartą na ręku, za drugiego Jagiellonia zapłaciła podobno 100k euro.
Obecnie władze Jagiellonii negocjują transfer słoweńskiego stopera Nemanji Mitrovicia, który miałby zastąpić kontuzjowanego Ivana Runje. Rozmowy będą ciężkie, bo jego klub, Olimpia Ljubljana, odrzucił na początku okienka ofertę Legii na 750k euro.
[b]Kartki[/b]
Przed meczem z Piastem Gliwice zagrożeni absencją byli obaj boczni obrońcy - Burliga i Guilherme. Biorąc pod uwagę kontuzję Runje, mogłoby to oznaczać prawdziwe spustoszenie w linii obronnej Jagiellonii.
Niestety żaden z nich kartki nie dostał, ale...
[b]Kontuzje[/b]
...ale obaj zeszli z boiska przed czasem ze względu na urazy. Na tę chwilę nie jestem w stanie ocenić czy będą mogli zagrać z nami, zakładam, że tak.
Na sto procent można wykluczyć występ podstawowego stopera Ivana Runje, którego ze względu na kontuzję stawu skokowego czekają dwa miesiące przerwy. Na dwa tygodnie wypadł też Taras Romanczuk i nie wiadomo, czy zdąży wrócić do gry na mecz z nami.
Poza grą jest również lewy pomocnik Novikovas, ale 9 września ma szanse już być do dyspozycji trenera Mamrota.
Niestety do Krakowa nie przyjedzie nasz ulubieniec Marek Wasiluk, który w kwietniu zerwał więzadła i już do końca roku nie wejdzie na boisko.
[b]Przewidywany skład[/b]
Ciężko typować skład dwa tygodnie przed meczem, przypadkowe kontuzje mogą wiele zmienić, znak zapytania trzeba postawić przede wszystkim przy obu bocznych obrońcach. Zakładam występ Frankowskiego, ale w jego miejsce może wskoczyć Novikovas, jeśli tylko zdąży się wykurować.
-------------- Kelemen ----------------
Burliga Guti Kwiecień Guilherme
--------- Wlazło --- Grzyb -----------
Frankowski - Pospisil --- Cernych
-------------- Sheridan ----------------
[b]Kapitan - Rafał Grzyb[/b]
[b]Atak[/b]
O obsadzenie tej pozycji Jagiellonia nie musi się martwić. 11 bramek w 21 ekstraklasowych meczach przypominającego posturą wojowników z Brave Heart[b] Cilliana Sheridana[/b] (28, Irlandia) musi robić wrażenie na każdym.
Sheridan pozbawił miejsca w jedenastce młodzieżowego reprezentanta [b]Karola Świderskiego[/b] (), którego pamiętamy z odwiedzin na Wielickiej podczas letniej przerwy. To on strzelił w zeszłym sezonie bramkę, która wyrzuciła nas za burtę Pucharu Polski.
Przed sezonem z wypożyczenia wrócił też [b]Łukasz Sekulski[/b]. Obaj ze Świderskim wchodzą regularnie z ławki, czasem notują też niepełne mecze w pierwszej jedenastce.
[b]Pomoc
[/b]
W porównaniu z wiosną, największe zmiany zaszły właśnie w linii pomocy, skąd odeszli Vassiljev i Góralski. W meczu z Piastem brakło też kontuzjowanych Novikovasa i Romanczuka. Zobaczmy jak to teraz wygląda.
Defensywny pomocnik [b]Rafał Grzyb[/b] (34), który na wiosnę przedłużył kontrakt z Jagiellonią, ma niepodważalną pozycję jako kapitan zespołu. W Białymstoku gra już dziewiąty sezon. Łącznie zaliczył już prawie 300 występów w Ekstraklasie.
Razem z Grzybem tyły pomocy zabezpiecza z reguły [b]Taras Romanczuk[/b] (25, Ukraina). Piszę "z reguły", bo czeka go dwutygodniowa przerwa i kto wie, czy wyzdrowieje na czas.
Na obu skrzydłach w Jagiellonii grają reprezentanci Litwy. Bardziej znanym z nich jest [b]Fedor Černych[/b] (26, Litwa), który do Jagiellonii trafił po udanym sezonie w Górniku Łęczna. Po jednego z najlepszych skrzydłowych w naszej lidze co jakiś czas zgłaszają się kluby z zagranicy. 12 bramek i 8 asyst w ostatnim sezonie przełożyło się na zainteresowanie m.in. Middlesbrough i FK Rostów. Cernych jest najdrożej wycenianym zawodnikiem Jagiellonii wg Transfermarkt. 1.35 miliona euro to cena, za jaką wg serwisu możnaby kupić prawie dwóch Piątków.
Drugie skrzydło należy do [b]Arvydasa Novikovasa[/b] (26, Litwa). To ambitny zawodnik, który lubi chodzić własnymi drogami. Do Jagiellonii trafił z Bochum, gdzie był na cenzurowanym po spięciu z trenerem. Trener argumentował, że wyjazd na reprezentację świeżo po operacji serca jest szaleństwem (sam nie wystawiał go w meczach właśnie z tego powodu). Zawodnik odpowiedział, że na kadrę pojedzie bez względu na wszystko i tak właśnie zrobił. Teraz znów jest kontuzjowany i szanse na jego występ oceniam pół na pół.
Tak jak w lecie Novikovas wysadził z siodła Frankowskiego, tak teraz obliczu absencji Novikovasa pierwsze ligowe okazje do zaprezentowania się dostał reprezentant młodzieżówki [b]Przemysław Frankowski[/b] (22), w poprzednim sezonie etatowy skrzydłowy Jagiellonii.
Frankowski już jako 19-latek był obiektem transferowego zamieszania. Wprowadzony do seniorskiej kadry Lechii Gdańsk jeszcze przez Kaczmarka, był u Probierza podstawowym zawodnikiem, ale po jego odejściu stracił pozycję w jedenastce, a w Lechii pojawiło się aż 13 nowych graczy. W tym momencie w grze pojawiła się właśnie Jagiellonia, prowadzona już wtedy przez Probierza i doszło do bezgotówkowego transferu. Wszystko za sprawą byłego właściciela Lechii, Andrzeja Kuchara, do którego prywatnie należała karta zawodnicza młodego piłkarza.
Największym zadaniem, przed jakim w letniej przerwie stała Jagiellonia, było sprowadzenie następcy dla Vassiljeva. Jest nim [b]Martin Pospisil[/b] (26, Czechy), który związał się z klubem z Białegostoku na 4 lata. Na razie nie wykręca podobnych statystyk co jego poprzednik, ale kto wie co może pokazać w przyszłości. Byle zrobił to już po 8 kolejce.
Został nam najnowszy nabytek Jagiellonii, czyli [b]Piotr Wlazło[/b] (28). To jeden z tych zawodników, którzy do Ekstraklasy trafili stosunkowo późno. Dopiero rok temu, w wieku 27 lat, awansował z Wisłą Płock do najwyższej klasy rozgrywkowej. Wcześniej najwięcej czasu spędził właśnie w Płocku i Radomiu. Czy naprawdę zdoła zastąpić reprezentanta Polski Jacka Góralskiego? Zobaczymy, debiutu z Piastem dobrze wspominać nie może.
W ramach transferu, w przeciwną stronę powędrował Damian Szymański.
[b]Obrona[/b]
Najważniejsza wiadomość dotycząca linii obrony jest taka, że nie wystąpi w niej [b]Ivan Runje[/b] (26, Chorwacja). W meczu z Piastem zastępował go [b]Bartosz Kwiecień[/b] (23). Przez wiele lat reprezentował barwy Korony Kielce, choć szanse gry dostawał głównie na wypożyczeniach. Jego cechą charakterystyczną jest ostra gra. W tym roku na 13 występów ligowych zobaczył żółtko aż 7 razy, niedawno dołożył też czerwień za dwie żółte kartki w przegranym meczu pucharowym przeciwko Zagłębiu.
W przypadku drugiego stopera Jagiellonia nie ma powodów do niepokoju. Podobnie jak Runje, [b]Guti[/b] (26, Brazylia) jest od poprzedniego sezonu podporą białostockiej defensywy. Włoski paszport sprawia, że Guti nie zajmuje miejsca dla obcokrajowca.
Podobnie sytuacja ma się z [b]Guilherme[/b] (27, Brazylia), który gra na paszporcie portugalskim. Obaj boczni obrońcy, on i [b]Łukasz Burliga[/b] (29, Azory) ze względu na kartki zagrożeni byli pauzą w meczu z nami. Sędzia spotkania z Piastem ostatecznie ich oszczędził, mniej litości mieli jednak rywale - urazy wymusiły przedwczesne zmiany obu zawodników.
[b]Bramkarz[/b]
[b]Marian Kelemen[/b] (37, Słowacja) to jeden z równiejszych bramkarzy w Polsce, choć wkrótce pewnie uda się na piłkarską emeryturę. Kelemen to prawdziwy obieżyświat - zaliczył występy aż w ośmiu krajach, choć po trzydziestce grywał głównie u nas. Na boiskach Ekstraklasy znany najbardziej z gry dla Śląska, z którym zdobył Mistrzostwo Polski.
W siedmiu łącznie rozegranych przeciwko Cracovii meczach puścił jedynie pięć goli. Co ciekawe, statystykę psuje mu przede wszystkim wygrany przez Pasy 3:0 mecz w bramce Śląska (jesień 2013/14), w którym pierwotnie wcale nie miał zagrać - był wówczas jedynie zmiennikiem Gikiewicza. Śląsk posypał się zupełnie po czerwonej kartce dla Gikiewicza już w piątej minucie.
W barwach Jagiellonii jest to jedna bramka w dwóch spotkaniach, do tego z karnego (Cetnarski).
[b]Trener[/b]
Reprezentujący młode pokolenie polskiej myśli szkoleniowej [b]Ireneusz Mamrot[/b] (46) trafił do Jagiellonii na krótko przed tym, jak w Cracovii pojawił się Probierz. Obaj zastali w nowych klubach odmienną sytuację, ale nie zmienia to faktu, że Mamrotowi wiedzie się o wiele lepiej.
Największym sukcesem Mamrota było do tej pory przeprowadzenie Chrobrego Głogów z trzeciej do pierwszej ligi, gdzie pracował od 2010 roku.
Paradoksalnie więcej niż z Probierzem, Mamrot ma na razie ze Stawowym. Ze względu na ofertę z Jagiellonii, rozstał się z Chrobrym ledwie 11 dni po przedłużeniu umowy.
[b]Klasyfikacja kanadyjska (po 6 kolejkach wg Ekstrastats.pl)[/b]
Sheridan 3+0
Sekulski 2+1
Novikovas 1+1
Romanczuk 1+1
Pospisil 1+0
Burliga 0+1
Cernych 0+1
[b]CRACOVIA
[/b]
Przed nami dwa tygodnie przerwy, więc ciężko coś napisać, wiele może się zmienić. Cracovia rozjeżdża się na zgrupowania reprezentacji. Boisko przy Wielickiej rozkopane, więc pozostali zawodnicy wraz z paroma juniorami udadzą się na własny obóz.
Biorąc pod uwagę ogromną dziurę w środku pola w drugiej połowie meczu ze Śląskiem, dłuższa kontuzja Drewniaka może być dramatyczna w skutkach.
Żaden z naszych zawodników nie pauzuje za kartki, żaden nie jest też zagrożony pauzą w meczu z Legią, o ile nie powtórzy się casus Pestki.
[b]STATYSTYKI[/b]
[b]Bilans meczów[/b] (tylko rozgrywki o Mistrzostwo Polski)
Wszystkie ekstraklasowe mecze z Jagiellonią rozegraliśmy już w XXI wieku.
Ogólnie: 19 meczów, 6-7-6, br. 24-21 (+3)
U siebie: 9 meczów, 4-4-2, br. 13-8 (+5)
[b]W ostatnim sezonie[/b]
Konfrontację z Jagiellonią zaczęliśmy od porażki 1:0 w pucharach (u siebie). W lidze ponownie przegraliśmy przy Kałuży 3:1, by na koniec zremisować w Białymstoku 0:0. Jedyną bramkę dla nas zdobył Mateusz Cetnarski (z karnego).
[b]Rekordy[/b]
U siebie
Zwycięstwo: 3:0 (wiosna 2010/11), trener Szatałow
Porażka: 1:3 (jesień 2016/17), trener Zieliński
Wyjazdy
Zwycięstwo: 2:0 (wiosna 2007/08), trener Płatek
Porażka: 2:4 (jesień 2010/11), trener Szatałow
[b]Bramki[/b] (XXI wiek)
3 - Pawlusiński, Rakels
2 - D. Nowak, Ntibazonkiza, Suvorov
1 - Bernhardt, Budziński, Cetnarski, Dudzic, Jendrisek, Klich, Kłus, Moskała, Steblecki, Struna, Witkowski
[b]Serdecznie dziękuję konserwie za dostarczenie bogatych materiałów statystycznych. Korzystałem również z archiwów Wikipasy.pl[/b]