Dziś przypada 70. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego (1867-1935)
Wielki Polak, Marszałek Polski, Kibic Cracovii.
-
-
70 rocznica śmierci Piłsudskiego
Ostatnio czytałem ksiązkę Włodzimierza Kalickiego ''Powrót do Sulejówka'', opowieść o dworku Piłsudzkiego , dość ciekawa ,min. dowiedziałem się z niej że ta czerwona swinia Jarosiewicz(premier za PRL-u) ukradł z dworku Piłsudzkiego w 1947r. większość mebli i księgozbiór Marszałka.
ale za kradzież Bóg go ukarał....
Z Piłsudskim to przynajmniej się za granicą liczyli.Brakuje takich ludzi dzisiaj.No i był pasiakiem
No i pamietajmy ze przed zmianą na Jana Pawła II mielismy stadion im. Marszałka Piłsudskiego.
[']
No i co złożyliście kwiatki na Wawelu?
Geopijatyk!
No to dzisiaj na meczu z Polonią okolicznościowy transparent....w końcu to Wielki Polak był i Pasiak...:)
Piłsudski był wielkim człowiekiem.
Cześć jego pamięci!
586 dni później
Dla Piłsudskiego tylko pogarda, nic wiecej!!!!
Cha cha ,poznac Poznaniaka tam Dmowskie rządziły
Dmowski dał nam przynajmniej niepodległosc a co zorbił ten soclalista??
Warta prośba, nie pisz pierdół bo to żenujace co piszesz
Uważam, że Dmowski jak i Piłsudski przyczynili się do odzyskania niepodległości . Nie ma sensu kontynuowanie sporów sprzed prawie 100 lat ( nie potrafiła tego zrozumieć nasza powojenna emigracja , która w tak ciężkich czasach ciągle była podzielona żyjąc tym konfliktem )
Co jest żenujące?? Piłsudski nie zrobił dla nas prartycznie nic, stowrzył nieudolne wojsko, aparat ucisku, jego legiony były nic nie znacżąca formacja wojskową jakich wiele, gdyby nie wysiłek dyplomatyczny Dmowskiego nigdy byśmy nie odzyskali niepodległosci. Piłsudskimu nigdy tez nie zapomne reakcji na wybuch powstania wielkopolskiego.
Spor Pilsudski czy Dmowski nie ma sensu - chociaz tak rozni od siebie obaj byli mezami stanu, takich jak oni oboje teraz Polsce brakuje.
Nieudolne wojsko? Moze jeszcze nieudolne dowodzenie? Poczytaj sobie batalistyke Pilsudskiego i ludzi z jego otoczenia najpierw a pozniej o tym wypowiadaj.
A pozatym Warta - brawo, odgrzales temat z przed poltora roku.
Warta: w 100% się z Tobą NIE zgadzam. Zastanów się do czego rządy eNDecji doprowadziły w 1923. Z Twoich innych postów wynika, że nie jest Ci obca ideologia skinheads (ta nacjonalistyczna odmiana). Rowumiem więc Twoją fascynację Dmowskim (OWP, a z tego oczywiście ONR). Ale boję się nawet pomyśleć jakby Polska wyglądała gdyby nie rządy sanacji. Był to totalitaryzm - zgoda. Ale Polska nigdy nie radziła sobie z demokracją. Nie radzi sobie nawet teraz. Zasługi Piłsudskiego to nie tylko walka o niepodległosc - bo tutaj nie ma jednego bohatera, bo bohaterem był każdy, który przez te 123 lata w jakikolwiek sposób walczył. To za co mu powinniśmy być wdzięczni to właśnie niesławny "Przewrót Majowy".
Pozdrawiam i zachęcam do dalszej historycznej dyskusji :)
Poza tym, jeśli chodzi o politykę zagraniczą to Piłsudskiemu nie mamy NIC do zarzucenia. Zachowywał się jak jasnowidz.
razdwatrzy
Ale przwrót majowy jest róznie oceniany przez historyków...I to komu powinnismy być wdzięczni że nie wybuchła wojna domowa też nie wskazuje na Piłsudskiego....
Minusy Piłsudskiego: przwrót majowy, reprezsje na opozycji, wojna 1920, krókowzrocznośc, stosunek do Wielkoposki, podyskutowac mozemy, napisałem licencjat o "marszałku". wiec luz
[i]stosunek do Wielkoposki, podyskutowac mozemy, napisałem licencjat o "marszałku". wiec luz[/i]
Poznański grudzień
Wielkopolanie zbierali się do powstania niespiesznie, ale jak już ruszyli pod koniec grudnia 1918 roku, to zrobili swoje - solidnie, z poznańska.
[img]http://www.rzeczpospolita.pl/teksty/bitwy_061223/bitwy_a_1-1.F.jpg[/img]
Zdobycie przez harcerzy fortu Grollmana w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku. Obraz L. Wróblewskiego
Na pierwszy rzut oka powstanie wielkopolskie ma cechę wyjątkową - odmiennie od innych naszych powstań (praktycznie wszystkich) jest właściwie niekontrowersyjne. Ale to tylko pozór, bo miało swych krytyków, i to bardzo surowych.
Akurat leży przede mną tom drugi wydanej w Londynie "Najnowszej historii Polski" Władysława Poboga-Malinowskiego. To rzecz zgoła nieoceniona, bo z niej uczyliśmy się za PRL dwudziestowiecznych dziejów Polski w wersji znacznie prawdziwszej niż ta z podręczników szkolnych. Autor, historyk jak się patrzy, lubił pisać obszernie, w pełnym wystroju bardzo szczegółowej faktografii. Jednak wiedzę o powstaniu wielkopolskim dozuje nad wyraz skąpo, komasując ją raptem na dwóch kartkach. Krytyki tam wcale nie mniej niż pochwał. Pobóg powiada twardo: Poznań ociągał się z powstańczym czynem, co było "jaskrawą przesadą w stanowisku" i nie da się tego wytłumaczyć "tylko cnotą rozwagi czy zakorzenionym tu zamiłowaniem do porządku i legalizmu". Nie dość na tym. Zarzuca Wielkopolsce, że uchylała się "od udziału w dźwiganiu ogólnonarodowych ciężarów, tak olbrzymich w tym początkowym okresie odradzającej się państwowości". Za ten stan rzeczy - twierdzi - odpowiedzialne są polityczne wpływy Narodowej Demokracji, bardzo mocne w Poznaniu i całym regionie.
Surowa to ocena - pytanie, czy sprawiedliwa. Odpowiedź należy do specjalistów, ale od razu wyczuwamy polityczne emocje autora. Pobóg-Malinowski, zdeklarowany piłsudczyk, przeciwnik endecji, atakuje jej matecznik, sugerując uwsteczniającą rolę formacji Romana Dmowskiego w dziele tworzenia nowego państwa Polaków.
Nie będę ukrywał, że ideologia Dmowskiego to całkiem nie moja bajka. Problem w tym, że pod piórem jego politycznego przeciwnika "czyn Wielkopolski" zostaje nieproporcjonalnie pomniejszony.
[b]Niestety, często najwybitniejsze nawet umysły i najszlachetniejsze charaktery nie mogą oprzeć się politycznym sporom i urazom.[/b] Właśnie urazom, bo przecież prawdą jest, że publicyści endeccy z niesłychaną pasją atakowali Piłsudskiego i jego ludzi. Wielki pamflecista Adolf Nowaczyński lżył go regularnie, wyzywając od " komendjantów" i " brygandierów". Zapłacił za to ciężkimi pobiciami...
[b]Morał z tego niezwykle prosty: bezpardonowy spór polityczny potrafi pomniejszyć każde wydarzenie historyczne i każdą historyczną postać.[/b] Dziś pora spojrzeć na poznański grudzień 1918 przez okulary wytarte z polityki. Z pewnością zobaczymy ciekawe rzeczy.
Źródło: Rzeczpospolita - Jarosław Krawczyk
Cześć, wygląda na to, że interesuje Cię ten temat!
Kiedy utworzysz konto, będziemy w stanie zapamiętać dokładnie to, co przeczytałeś, dzięki czemu możesz kontynuować dokładnie w miejscu, w którym skończyłeś. Otrzymasz również powiadomienia, gdy ktoś Ci odpowie. Możesz także użyć „Lubię to”, aby wyrazić swoje uznanie. Kliknij przycisk poniżej, aby utworzyć konto!
Aktualnie przeglądający (2 użytkowników)
Goście (2)