zakładam ten wątek tutaj, bo być może tu częściej decydenci zaglądają, a w swoim małym rozumku uznałem, że sprawa jest dość ważna.
Cieszy mnie, że projektanci stadionu zaproponowali STC konsultacje. Mam jednak w związku z tym takie drobne pytanie do STC. Czy w Stowarzyszeniu jest ktokolwiek, kto ma pojęcie o architekturze, konstrukcjach, kosztorysach czy inżynierii ruchu? Bo jeśli nie - to Studio może Wam wmówić dowolne bajki (że "musi" być tak, bo inaczej się nie da)
-
-
Konsultacje w sprawie stadionu
Ja sie nie znam na architekturze czy inżynierii ruchu, ale radze sobie z konstrukcjami (najbardziej lubie te od 75B w gore) i kosztorysami... I wiem juz, gdzie powinna byc zlokalizowana lodowka z browarem na nowym stadionie;-)
Drogi nurku, wśród członków STC są osoby, które z architekturą mają nieco doświadczenia. Bynajmniej nie jet to doświadczenie w zakresie stawiania zamków na piasku.
Co do inżynierów ruchu, to chyba nikogo takiego nie ma, ale też w zakresie projektu oraz miejsca inwestycji nikt taki potrzebny nie jest. Doceniam Twoje zdanie w zakresie przebudowy al. Focha, ale obawiam się, że nikt z obecnych władz Krakowa się na to nie zdecyduje.
gdyby mogli uwzglednic np. takie nachylenie trybun i wykorzystanie takich materialow aby pogodzic maksymalna pojemnosc z akustyka, tak aby mlyn mial wsparcie w stadionie to byloby pieknie
zacny rmszarze - cieszę się z tego. Mam nadzieję, że nie jest to specjalista wyłącznie od architektury wnętrz (bez skojarzeń ;) choć i taki jest potrzebny. Jeśli jednak zaszłaby konieczność konsultacji z pozostałych dziedzin wymienionych przeze mnie - jestem w stanie polecić doświadczonego inżyniera z dużą praktyką (a ta jest ważna, zwłaszcza w przypadku takich obiektów. Hala A1 na terenie MT teoretycznie była zaprojektowana dobrze [widziałem projekt]. Tyle, że konstrukcja była wysilona, a projektant-teoretyk nie przewidział tego, że od czasu do czasu w tym kraju śnieg pada nieco mocniej niż norma przewiduje i nikomu nie zechce się go uprzątnąć :( )
Oczywiście nie mówię o sobie. Mój kandydat jest jednak długoletnim Pasiakiem i długoletnim forumowiczem - choć ostatnio się prawie nie udziela na forum.
Nie chodzi tu o jakieś rewolucyjne zmiany w projekcie (na to jest już za późno), ale o to, aby nie dać sobie wmówić bajek mówiącym, że czegoś się nie da, bo podniesie to koszt lub wydłuży czas budowy.
Wedle mnie te ewentualne konsultacje powinny się skupić nie tyle na kwestiach technicznych, technologicznych, wykonawczych ale na kwestiach: "co dla przeciętnego kibica jest potrzebne dla jego wygody i komfortu". Od szerokości przejść między rzędami i miedzy miejscami począwszy, poprzez "miejsca na wywieszanie fan" a na dostępności kas biletowych i toalet skończywszy; na sprawdzeniu na etapie projektu widoczności z każdego miejsca na trybunach; na podpowiedziach, co zrobić by przeciętny kibic chciał odwiedzić stadion nie tylko raz na dwa tygodnie ale by przychodził w obręb obiektu również i w dniach bezmeczowych.
Sprawy "fachowe" i tak muszą odpowiadać wszelkim normom, przepisom (w tym i ppoż.), bryła jest już zarysowana. To już nie czas "społecznych komitetów budowy"
STC powinno też naciskać na terminy, by nasza "banicja" była jak najkrótsza.
TD- utrafiłeś w sedno. Przecież nikt z STC nie zajmie się przeliczaniem nacisku płata dachu nad trybuną C na filary utrzymujące jego konstrukcję.
W obrębie stadionu powinna być sympatyczna knajpa z piwem. Mówię to całkiem poważnie, widziałem taką na supernowoczesnym obiekcie Atletico Paranaense, goście spotykają się tam w dni powszednie; zawsze ktoś jest.
a ja swoje (oczywiście pozostanie to głosem na puszczy): w obrębie stadionu powinna być Izba Pamięci i Tradycji Cracovii. Ma takie pomieszczenie na stadionie wiele klubów pamiętających o zasadzie "że honor, historia i tradycja to fundament, bez którego nie da się zbudować silnego Klubu"
Ty Nurku o Izbie Pamięci i Tradycji
WIELCE SŁUSZNIE
A ja o kaplicy
najlepiej im. Jana Pawła II.. jak zostanie świętym, to "im." zostanie zastąpione "pw."
EKUMENICZNEJ
Po kolei:
1. restauracja będzie;
2. o "izbę pamięci" upomina się STC;
3. kaplicy nie będzie.
Ooo, jak dla mnie OK, knajpka+izba pamieci+zero kaplicy.
Choc jestem katolikiem. Ale do kociola sam zdecyduje gdzie i kiedy bede chodzil - wystarczy, ze mi Synka przymusowo na religie beda gonic, oceny na swiadectwie wpisywac w tym panstwie koscielnym... Niech juz Cracovia i boisko chociaz zostana po staremu, a JP2 spokojnie na to patrzy i mysle, ze nie bedzie mial nic przeciwko...
Jestem Katolikiem, ale również jestm pzreciw kaplicy na stadionie....Po kazdym meczu z dużą iloscią bluzgów lub z jakimiś incydentami...Zaraz dziennikazre by pisali ze pod trybunami kjaplica a na trybunach "takie rzeczy"...
Wisła-Makkabi 2-1 29-X-1921
Drugie z rzędu przyjacielskie zawody w obecnym sezonie między powyższemi druzynami [...] Przed rozpoczęciem zawodów wręczyła Makkabi Wiśle wspaniale haftowany proporzec, poczem nastąpiło uczczenie dwóch graczy Makkabi.
to jeszcze brakuje sklepiku z pamiątkami z prawdziwego zdarzenia.
Bardzo bym prosił STC o zadbanie nie tylko o wygląd, lecz o sprawy praktyczne, typu użytkowanie. Na każdym etapie projektu trzeba zadawać sobie pytanie, jak to wpłynie na praktykę? Niektóre rzeczy są ładne, ale tylko na chwile. Później przychodzi rzeczywistość, która weryfikuje pewne "ładności". Po co płacić za coś drugi raz?
Także klub patrząć na projekt - powinien zapytać się o możliwości zminimalizowania kosztów późniejszego użytkowania. Na etapie projektowym to podstawa, później może być trudno to zmienić!!!
Coraz droższa energia, pewno z czasem będzie jeszcze droższa - spowoduje to, iż ludzie, przedsiębiorstwa będą przywiązywać coraz większą wagę na KOSZT użytkowania, możliwości sterowania dopływem ciepła, wentylacji. I właśnie dlatego projekt jest WAŻNY ponieważ przedstawia się zespołowi projektowemu swoje wytyczne dot. pewnych rzeczy, którymi powinien charakteryzować się nowoczesny budynek. Może chcecie założyć system BMS, który we wszystkich budynkach inteligentnych jest zalecany.
Nieraz wystarczy naprawdę niewiele, by coś poprawić w projekcie, co skutkuje późniejszym efektem w postaci możliwości dostosowania użytkowanej energi elektrycznej, cepła do konkretnej sytuacji. Po co np. ogrzewać pomieszczenia np. temperaturą 20 stopni celcjusza skoro w danej chwili nie są użytkowane. Wystarczy w danym momencie np. 17 stopni i będzie oki. Ale żeby to zrobić np. w pewnej części budynku musi być instalacja dostosowana do tego, aby można było coś takiego fizycznie zrobić.
Zalecam, aby:
1. Przyjrzeć się systemowi sterowania energią el., automatyką, a przedewszystkim najdroższym kosztowi, czyli ogrzewaniem.
2. Zadbać w budynku o odpowiednią izolację cieplną budynku, instalacji co. Przypuszczam, ze nowy budynek, więc będzie wyposażony w centrale nawiewno wentylacyjne, czy też klimatyzatory. Zastanówcie się w klubie nad sposobem użytkowania danych pomieszczeń. To bardzo ważne! Po projekcie nastąpi realizacja przez firmę budowlaną. Później nadejdzie dzień, w którym wejdzie się do pomieszczeń i mam nadzieję, że wtedy wszyscy będą zadowoleni, a co jeżli nie będzie tak? Zastanówcie się, więc nad tym dobrze.
3.Nie znam dokładnie kubatury budynku pomiesczeń klimatyzowanych, czy też biur, ale można się zastanowić nad pompą ciepła, czyli alternatywą do tradycyjnych form pozyskiwania ciepła, czyli MPEC-em;]..
Polecam stronę firmy ochsner [url]http://www.ochsner.pl/[/url]. Firma Ochsner wdrożyła pompy ciepła w Niepołomicach pod Krakowem. Inwestycja po paru latach się zwróciła. Pompy ciepła nie tylko powodują, iż ciepło jest dostarczane do budynku, ale też w lecie chłodzą powietrze. Przy nowoczesnych budynkach są agregaty chłodu tzw. chillery, które pewno będą zastosowane w projekcie. Tutaj taki chiller odpada. Po co płacić za energię MPEC-owi, skoro są tańsze sposoby na jej pozyskanie. Wszyscy teraz promują ekologię, zróbmy to też i MY. To moze sie opłacić!!!
4.Stadion powinien zarabiać na siebie. Słyszałem, że mają być również koncerty na stadionie. Zadbajmy więc o odpowiednią infrastrukturę, aby była przyjazna dla firm, które wynajmą Nasz stadion na koncert, czy tez jakąś imprezę. Zadbajmy o pomieszczenia dla obsługi, artystów. Nie zapominajmy o odpowiedniej mocy, odpowiednich gniazdach siłowych i zwykłych, aby później nie było problemów z brakiem wystarczającej doprowadzonej mocy do estrady.
5.Budynek nie musi być wcale wykorzystywany tylko przez klub. Można zarabiać w inny sposób np. wynajmując niektóre sale na konferencje itd.. Nawet nie potrzeba sal. Wystarczy namiot postawić na kawałku ziemi i już można coś tworzyć. Przy tym jednak infrastruktura techniczna jest bardzo ważna.
To tyle. Zalecam myśleć perspektywicznie. Wykorzystajmy dany nam przez los przyszły nowoczesny stadion wraz z pomieszczeniami pomocniczymi, aby generował dodatkowe dochody, nie tylko ze sprzedaży biletów na mecz. Większe dochody, większa chwała Cracovii.
pzdr.
Oczywiście mogę pomóc STC w imię chwały Cracovii.
Moje doświadczenie:
- nowoczesne budynki: automatyka
- nieruchomości: administracja, zarządzanie
Panowie, weźcie pod uwagę, że inwestorem nie jest klub, tylko Gmina Miejska Kraków. Ani klub, ani STC nie mają zbyt wiele do gadania. ZGłosiliśmy nasze postulaty czy uwagi, ale tak naprawdę nie mamy żadnego przełożenia na to, co projektant czy inwestor z tym zrobi.
Co więcej miejcie na uwadze fakt, że prace nad projektem są już w fazie schyłkowej, bowiem do 30 października planowane jest jego ukończenie. Nie byliśmy w stanie zgłaszać naszych uwag od początku, teraz na niektóre jest za późno.
Nikt z nas, kibiców, nie będzie też przecież siedział i za projektantomów przeliczał obciążenia, wyliczał przepustowość korytarzy itp. Wskazujemy za to rozwiązania, które naszym zdaniem znacznie uatrakcyjniłyby wizytę na stadionie i poprawiły nam, kibicom, życie.
Wasze uwagi są cenne i warto, żebyśmy poznali odpowiedzi na niektóre pytania. Jeśli ktoś chciałby wspomóc zespół STC, który zajmuje się projektem, niech da mi znać na priva, a ja go z odpowiednimi osobami skontaktuję.
Problem moi drodzy w tym, że niestety poza wiedzą, doświadczeniem, warsztatem, itd, bardzo istotną rzeczą w procesie projektowania i tworzenia całej inwestycji jest to żeby czuć to co się projektuje i tworzy. Tego akurat w tym przypadku brakuje na całej linii. My siedzimy, myślimy, analizujemy rysunki, dyskutujemy, tworzymy listę najistotniejszych uwag, a potem podczas spotkania z osobami decyzyjnymi właściwie na każdy nasz postulat pada pytanie: A po co? Nie rozumieją, nie czują, nie widzą potrzeby....
Mam nadzieję, że choć parę naszych uwag zostanie rozważonych i rozpatrzonych pozytywnie. Na pewno nie wszystkie i wiele oczywistych dla nas, Kibiców rzeczy zostanie pominiętych, ale bądźmy dobrej myśli, w końcu nowy stadion nam mają budować :)
Mam nadzieje że co do krzesełek nie będzie problemu i będą biało-czerwone?:) a nie szare jak w Kielcach czy pomarańczowe jak na projekcie.
Mnie się wydaje jednak że oni wiedzą co robią ,skoro robili już projekty stadionów Realu Madryt(rozbudowa,modernizacja),Oviedo,Murcji,Saragossy,Sewilli.Kompleksy treningowe Realowi,Valencji...
Hiszpański kibic jest napewno bardziej wymagający od nas:) (STO LAT ZA MURZYNAMI)
Stadion Logrones jest podobny ilościowo do naszego i jest biało-czerwony,a że oni Pasów nie mają to nic my będziemy mieć:)O innych rzeczach też napewno nie zapomną a skoro pytają po co???? tzn. że my są dziwni,wymyślamy:X a pół Hiszpanii nie narzekało:D:D:D
Cześć, wygląda na to, że interesuje Cię ten temat!
Kiedy utworzysz konto, będziemy w stanie zapamiętać dokładnie to, co przeczytałeś, dzięki czemu możesz kontynuować dokładnie w miejscu, w którym skończyłeś. Otrzymasz również powiadomienia, gdy ktoś Ci odpowie. Możesz także użyć „Lubię to”, aby wyrazić swoje uznanie. Kliknij przycisk poniżej, aby utworzyć konto!
Aktualnie przeglądający (1 użytkowników)
Goście (1)