1 czerwca 1926 roku Ignacy Mościcki został wybrany na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez Zgromadzenie Narodowe. Wybór Mościckiego, kandydata popieranego przez Józefa Piłsudskiego, umocnił władzę obozu sanacyjnego po zamachu stanu przeprowadzonym w połowie maja tego samego roku.
-
-
Historyja
6 dni później
W dniu 8 czerwca 1191r. roku miała miejsce trzecia wyprawa krzyżowa, w ramach której flota króla Anglii Ryszarda I, znanej również jako Lwie Serce, dotarła do wojsk krzyżowych oblegających miasto Akka.
Wyprawa krzyżowa była ogromnym konfliktem zbrojnym, który miał na celu odzyskanie Ziemi Świętej z rąk muzułmańskich w czasach średniowiecza. Ryszard I, będący jednym z głównych przywódców krucjaty, dowodził armią angielską, która przybyła na Bliski Wschód, aby wesprzeć oblegające Akkę wojska innych krzyżowców. Oblężenie Akki było jednym z najtrudniejszych etapów trzeciej wyprawy krzyżowej. Miasto było strategicznym punktem na wybrzeżu Palestyny i kontrola nad nim miała duże znaczenie dla obu stron konfliktu. Muzułmańska załoga Akk i zdecydowanie broniła się przed atakami krzyżowców przez długie miesiące.
Flota Ryszarda I dotarła do obleganego miasta w dniu 8 czerwca 1191 roku, co stanowiło ważny moment w historii tej wyprawy. Przybycie wzmocniło morale krzyżowców, a obecność samego króla Anglii stanowiła silny sygnał, że misja odzyskania Ziemi Świętej była dla nich priorytetem. Ryszard I Lwie Serce osobiście przyczynił się do dowodzenia podczas oblężenia Akki i wykazywał się odwagą oraz strategicznymi umiejętnościami. Jego obecność dodawała sił i determinacji pozostałym żołnierzom, a także budziła niepokój wśród obrońców miasta.
W rezultacie trudnych walk i oblężenia, wojska krzyżowe ostatecznie zdobyły Akkę w lipcu 1191 roku. To zwycięstwo było jednym z najważniejszych momentów trzeciej wyprawy krzyżowej i umożliwiło krzyżowcom utrzymanie kontroli nad tym strategicznym miastem na dłuższy czas. Przybycie floty króla Ryszarda I do Akki było znaczącym wydarzeniem w historii wypraw krzyżowych. Wzmocniło ono siły krzyżowców i przyczyniło się do sukcesu ostatecznego zdobycia miasta. Ryszard I Lwie Serce zapisał się w historii jako jeden z najważniejszych i najbardziej charyzmatycznych przywódców wypraw krzyżowych.
Jak już Garguś wspomniał o wyprawach krzyżowych to warto wspomnieć o genezie.
Otóż pomimo częstych "przekłamań" zwłaszcza wśród lewicowych historyków zachodu Europy ("jak to paskudni zakuci w zbroje rycerze pojechali mordować Bogu ducha winnych miejscowych")
wojny zachodnioeuropejsko-tureckie były operacjami(interwencjami) [b]obronnymi[/b] rozpoczętymi na prośbę o ratunek cesarza Bizantyjskiego gdy agresywne armie Tureckie stały już 15km od Konstantynopola
(Ps: Nie mylić tych Turków z późniejszymi "Imperialnymi" Turkami Osomańskimi . Ofensywę muzułmańską po setkach lat spokoju podjeli Turkowie Seldżucy ,którzy w XI wieku podbili kalifat Bagdacki i inne arabskie terytoria na wschód od Morza Śródziemnego. Następnie wznowili przerwaną - chyba w VIII wieku - świętą wojnę przeciwko niewiernym z Cesarstwa Bizantyjskiego )
12 dni później
22 czerwca 1941 roku rozpoczęła się operacja Barbarossa, nazwana tak na cześć cesarza Fryderyka I Hohenstaufa, który przeprowadził wyprawy na Wschód w XII wieku. Była to największa i decydująca operacja militarna III Rzeszy podczas II wojny światowej.
Atak na Związek Radziecki był częścią długofalowej strategii rozwijanej przez Adolfa Hitlera od lat 20. XX wieku, zgodnie z którą Niemcy miały zdobyć "przestrzeń życiową" na wschodzie. Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow w 1939 roku stworzyło chwilowy sojusz między Niemcami a ZSRR, jednak z perspektywy nazistowskiej polityki, zerwanie tego paktu było nieuniknione.
Plany inwazji na ZSRR zostały zatwierdzone przez samego Hitlera już w grudniu 1940 roku, pomimo ostrzeżeń przed koniecznością prowadzenia wojny na dwóch frontach. Pierwotnie atak miał rozpocząć się ponad miesiąc wcześniej, 15 maja, ale opóźniono go z powodu interwencji niemieckiej na południu Europy.
Ze względu na znaczące osłabienie i dezorientację Armii Czerwonej, spowodowane między innymi rozkazami o nieodpowiadaniu na prowokacje ze strony Niemiec, początkowe sukcesy Niemców były imponujące. Ich wojska odniosły znaczące zwycięstwa, które zatrzymały się dopiero w grudniu 1941 roku pod Moskwą, gdzie niemiecka armia poniósł klęskę, a ZSRR rozpoczął kontrofensywę.
Operacja Barbarossa miała ogromne konsekwencje dla II wojny światowej. Rozpoczęcie wojny z ZSRR przyniosło Niemcom nowego i zdeterminowanego wroga, co znacznie skomplikowało ich sytuację strategiczną. Ponadto, klęska pod Moskwą była punktem zwrotnym w wojnie, sygnalizującym możliwość przegranej przez III Rzeszę. Operacja Barbarossa odegrała istotną rolę w przebiegu konfliktu, który w końcu doprowadził do upadku niemieckiego reżimu nazistowskiego.
Bitwa pod Cedynią, która miała miejsce 24 czerwca972 roku, była ważnym wydarzeniem w historii Polski. Była to jedna z pierwszych znanych bitew, w której uczestniczył Mieszko I, pierwszy historyczny władca Polski.
W tym czasie Mieszko I dążył do umocnienia swojej władzy i ekspansji terytorialnej. Marchia Łużycka, będąca częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, była sąsiadem Polski i stanowiła strategiczny obszar do zdobycia. Wojska Marchii Łużyckiej były dowodzone przez margrabiego Hodona, który stanowił przeszkodę dla planów Mieszka I. Bitwa rozegrała się niedaleko Cedyni, w okolicach dzisiejszej granicy polsko-niemieckiej. Mieszko I stanął na czele swoich wojsk i przypuścił atak na oddziały Hodona. Choć szczegóły bitwy są słabo znane, to wiadomo, że Mieszko zdołał pokonać wojska Marchii Łużyckiej.
Zwycięstwo w bitwie pod Cedynią umocniło pozycję Mieszka I jako władcy Polski. Pokonanie Hodona dało Mieszkowi I kontrolę nad Marchią Łużycką i umożliwiło mu dalszą ekspansję na zachód. To wydarzenie ugruntowało również polską niezależność i odegrało istotną rolę w procesie jednoczenia państwa polskiego. Bitwa pod Cedynią była jednym z pierwszych sukcesów militarnej ekspansji Polski na zachód i zwiększenia terytorium kraju. Była to również sygnał dla innych potencjalnych przeciwników, że Polska jest zdolna do walki i nieugięta w swoich dążeniach.
Sukces militarny Mieszka zaniepokoił Ottona I, władcę Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Obawiając się dalszej ekspansji Mieszka I i wzrostu potęgi Polski, Otto I podjął decyzję o zabezpieczeniu cesarstwa przed ewentualnym atakiem ze strony rosnącego w siłę księcia Polan. W roku 973 Otto I zwołał zjazd w Quedlinburgu, na którym wezwał obie strony konfliktu, czyli Mieszka I i jego przedstawicieli oraz przedstawicieli cesarstwa. Celem zjazdu było osiągnięcie porozumienia i zawarcie pokoju pomiędzy stronami. Mieszko zdecydował się na udział w tym zjeździe, co wskazuje na jego chęć utrzymania stabilnych relacji z cesarstwem i uniknięcia dalszych konfliktów. W wyniku negocjacji Mieszko zgodził się na oddanie swojego syna w roli zakładnika (małoletniego Chrobrego) – gwaranta pokoju na wschodniej granicy cesarstwa. Ten krok miał na celu zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa oraz zabezpieczenie interesów samego cesarstwa. Pomorze pozostało w rękach polskich, jednak Mieszko zgodził się na pewne ustępstwa w celu utrzymania pokoju i dobrych stosunków z cesarstwem.
27 czerwca 1877 roku w Gietrzwałdzie rozpoczęła się seria objawień maryjnych
13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska
na przykościelnym klonie widziały objawienia Matki Bożej rozmawiającej z nimi po polsku.
Maryja objawiała się dziewczynkom codziennie
przez 2,5 miesiąca, od 27 czerwca do 16 września 1877 roku.
Podczas jednego z objawień Barbara Samulowska zapytała Maryję:
,,[i]Czego żądasz, Matko Boża[/i]"?
,,[i]Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec[/i]".
To jedyne objawienia na terenie Polski uznawane przez Kościół.
Co warte zauważenia: Maryja w Lourdes ukazała się 18 razy,
w Fatimie 6, w Gietrzwałdzie przyszła do dzieci aż 160 razy,
w niektóre dni objawiając się 3 razy dziennie.
To jedyne w Polsce objawienia zatwierdzone przez Kościół.
https://youtu.be/KlqwdZ3Ai9I?si=I42wG022ZtjCyxFD
Gietrzwałdzkie objawienia maryjne w kontekście geopolitycznym.
Bardzo ciekawy wykład. Polecam.
13 dni później
11 lipca 1943 roku doszło do "krwawej niedzieli" na Wołyniu, będącej kulminacją rzezi wołyńskiej. Dzień ten upamiętniany jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Podczas "krwawej niedzieli" zorganizowane oddziały UPA przeprowadziły skoordynowany atak na około 150 polskich miejscowości w powiatach horochowskim i włodzimierskim, pod hasłem „Śmierć Lachom”. Ataki rozpoczęły się o 3:00 w nocy i charakteryzowały się wyjątkową brutalnością - Polaków mordowano, grabiono ich mienie i palono domostwa.
Rzeź wołyńska obejmowała także wcześniejsze i późniejsze wydarzenia, jednak to 11 lipca 1943 roku stał się symbolem tych tragicznych czystek etnicznych. Pierwszym masowym mordem, uznanym przez IPN, była akcja UPA 9 lutego 1943 roku w kolonii Parośla Pierwsza, gdzie zginęło 173 Polaków.
Liczba ofiar rzezi wołyńskiej szacowana jest na 50-80 tysięcy Polaków, zamordowanych przez OUN-B i UPA przy wsparciu miejscowej ludności. Polskie akcje odwetowe przyniosły śmierć 2-3 tysiącom Ukraińców.
Aby uczcić pamięć ofiar, 22 lipca 2016 roku Sejm przyjął uchwałę oddającą hołd zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów, zaznaczając, że te masowe mordy nie zostały należycie upamiętnione ani nazwane ludobójstwem. Uchwała honorowała także pomordowanych Żydów, Ormian, Czechów i Ukraińców, którzy sprzeciwiali się zabijaniu Polaków.
- Edytowany
Cześć I Chwała Naszym Rodakom zamordowanym w bestialski sposób z rąk upadlińskich banderowców.!
Moja Rodzina od strony Taty bardzo doświadczyła tego terroru jaki siały bandy upa na Podkarpaciu a konkretnie Dukla, Wietrzno...
13 lipca 1917 r. w Fatimie Matka Boża powiedziała: „Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli uczyni się to, co wam powiem, wielu zostanie przed piekłem uratowanych i nastanie pokój na świecie”.
Siedem lat po zakończeniu fatimskich objawień Matka Boża zezwoliła siostrze Łucji na ujawnienie treści drugiej części tajemnicy fatimskiej. Jej przedmiotem było nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi.
Maryja powiedziała:
“Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy:
1. przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź,
2. przyjmą Komunię świętą,
3. odmówią jeden Różaniec
4. i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.
Dlaczego ma to być „pięć sobót” wynagradzających, a nie dziewięć lub siedem na cześć Matki Bożej Bolesnej?
Maryja powiedziała Łucji:
„Jest pięć rodzajów obelg i bluźnierstw wypowiadanych przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.
Pierwsze: Bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu.
Drugie: Przeciwko Jej Dziewictwu.
Trzecie: Przeciwko Bożemu Macierzyństwu, kiedy jednocześnie uznaje się Ją wyłącznie jako Matkę człowieka.
Czwarte: Bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do tej Niepokalanej Matki.
Piąte: Bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach.
15 lipca 1099.
Deus vult.
5 dni później
[img]https://img19.demotywatoryfb.pl//uploads/202407/1721470295_7dz72y_600.jpg[/img]
9 dni później
- Edytowany
29 lipca 1941 r. - w Oświęcimiu o. Maksymilian Kolbe zgłosił się, by oddać życie za współwięźnia - Franciszka Gajowniczka
[img]https://cracovia.krakow.pl/uploads/media/2024-07/gtojfyexaaekiya-jpeg-77394890.jpeg[/img]
[img]https://cracovia.krakow.pl/uploads/media/2024-07/gtouicrwuaap734-png-99217278.png[/img]
12 dni później
bardzo kontrowersyjny trans dzisiaj w Kielcach ...
to napisz jaki konkretnie, a nie jakieś wielokropki, kmwtw itp pierdololo, ogarnij się typie..,
[img]https://cracovia.krakow.pl/uploads/media/2024-08/1000023698-jpg-82970037.jpg[/img]
https://www.youtube.com/live/urGRuzpKdy8?si=t9Hr2zi_WNNDpaRt
Pomijając, że nabazgrany to , jak mówi teraz młodzież, bardzo na propsie.
Jeśli dla kogoś historia Brygady Świętokrzyskiej jest "kontrowersyjna" tzn. , że ma poważne luki w wiedzy historycznej, albo nabywał ją z niewłaściwych podręczników.
sterby ...
tematu "luk w wiedzy" podejmować nie zamierzam ...
ale chętnie poznam "właściwe podręczniki" ...
Proszę bardzo
https://www.youtube.com/watch?v=urGRuzpKdy8&t=7062s
https://www.youtube.com/watch?v=zCF3Q6GlCvE
https://www.youtube.com/watch?v=vCkw3rXugRE
Cześć, wygląda na to, że interesuje Cię ten temat!
Kiedy utworzysz konto, będziemy w stanie zapamiętać dokładnie to, co przeczytałeś, dzięki czemu możesz kontynuować dokładnie w miejscu, w którym skończyłeś. Otrzymasz również powiadomienia, gdy ktoś Ci odpowie. Możesz także użyć „Lubię to”, aby wyrazić swoje uznanie. Kliknij przycisk poniżej, aby utworzyć konto!
Aktualnie przeglądający (1 użytkowników)
Goście (1)