[b]Piątek 19 marca 2004 to ważny dzień dla poznańskich kibiców - podczas wielkopolskich derby z Amiką spodziewany jest rekord frekwencji, tymczasem także tego dnia popularny "Kolejorz" obchodzi swe urodziny! Wszystko zaczęło się od grupki zapaleńców z podpoznańskiej wsi Dębiec 82 lata temu...[/b]
19 marca 1922 roku w Poznańskim ZOPN zarejestrowano Klub Sportowy Lutnia Dębiec - taki był początek Lecha Poznań, najpopularniejszego obecnie klubu Wielkopolski. Początki były trudne - już 4 sierpnia 1922 zmieniono nazwę na Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec (a w 1925 na TS Liga Poznań-Dębiec na skutek włączenia wsi Dębiec w granice Poznania). We wrześniu 1922 udało się wydzierżawić teren na boisko przy ul. Grzybowej. 17 września 1922 roku rozegrano pierwsze oficjalne spotkanie (1-1 ze Spartą Poznań).
Oficjalne rozgrywki klub rozpoczął od Klasy C (najniższego poziomu rozgrywek). Po czterech latach - w 1928 roku udało się wywalczyć awans o szczebel wyżej - do Klasy B, zaś po kolejnych czterech latach do Klasy A. Przed wybuchem II Wojny Światowej, zmieniono jeszcze nazwę klubu na KS KPW-Liga Poznań-Dworzec (1 maja 1930 roku), a we wrześniu 1933 roku na Klub Sportowy Kolejowego Przysposobienia Wojskowego (KPW) Poznań.
Po zakończeniu działań wojennych, 16 marca 1945 roku powstał Kolejowy Klub Sportowy z inicjatywy zasłużonego działacza Leopolda Krzyżanowskiego, który uzyskał zgodę PKP (KKS został samodzielną jednostką Związku Zawodowego Kolejarzy) na przejęcie boiska sportowego na Dębcu. Piłkarze mogli więc znów wrócić do gry - m.in. w 1946 roku KKS rozgromił w Klasie A Polonię Poznań 18-2.
W 1947 roku Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o utworzeniu centralnej I ligi. KKS w eliminacjach trafił do silnej grupy (m.in. z Wisłą Kraków, Polonią Warszawa, Polonią Bytom i Szombierkami), w której zajął 4. miejsce - awans do ekstraklasy uzyskały tylko pierwsze trzy zespoły. Poznaniacy zgłosili jednak protest w sprawie udziału nieuprawionych zawodników w meczu z Polonią Świdnica (przegranym 2-4) - PZPN uznał ich racje i powiększył ligę do 14 zespołów (oprócz KKS skorzystał na tym, dzięki skutecznemu lobbingowi łódzkich działaczy - Widzew). W międzyczasie (17 marca 1947 roku) KKS wchłonął Pogoń Poznań, natomiast 9 stycznia 1948 klub zmienił nazwę na KS Związku Zawodowego Kolejarzy (ZZK).
KS ZZK zadebiutował w I lidze 14 marca 1948 roku przegrywając w Łodzi z Widzewem 3-4 - pierwszą bramkę dla poznaniaków zdobył Teodor Anioła w 14. minucie. W ekstraklasie KS ZZK grał do roku 1957 - były to czasy przede wszystkim słynnego tercetu "A-B-C" - Teodora Anioły (najlepszego strzelca w historii "Kolejorza" - 141 goli, 3-krotnego króla strzelców I ligi - 1949, 1950 i 1951), Edmunda Białasa oraz Henryka Czapczyka. Rok 1957 mimo, że zakończony spadkiem poznaniaków z I ligi był niezmiernie istotnym momentem w dziejach klubu - otóż pojawiła się w końcu nazwa Lech - 16 stycznia klub zmienił nazwę na KS Lech Poznań, a 15 grudnia na KKS Lech Poznań (pod tą nazwą grał aż do roku 1994).
Na najwyższy szczebel rozgrywek "Kolejorz" wrócił na chwilę w 1961 roku, spadł jednak po trzech sezonach i przez 9 lat balansował pomiędzy II ligą, a Klasą Międzywojewódzką. Na stałe do elity Lech powrócił dopiero po sezonie 1971/72 pod wodzą trenerską... Edmunda Białasa!
Od sezonu 1972/73 Lech grał w I lidze nieprzerwanie aż do sezonu 1999/2000 - przez ten czas systematycznie i solidnie budował swoją pozycję jako głównego klubu Wielkopolski. W początkowym okresie "Kolejorz" swoje mecze rozgrywał na stadionie Warty (im. 22 lipca) często gromadząc kilkudziesięciotysięczne tłumy. Najlepszym zawodnikiem w lechu lat 70. był Roman Jakóbczak (pojechał nawet na Mistrzostwa Świata do Niemiec), zaś największym sukcesem drużyny 3. miejsce w sezonie 1977/78 pod wodzą Jerzego Kopy i awans do europejskich pucharów (klęski z MSV 02 Duisburg 0-5 i 2-5).
Poważne sukcesy nadeszły dopiero w latach 80. - najpierw jednak Lech zmienił swą siedzibę. 23 sierpnia 1980 roku "Kolejorz" zadebiutował w meczu na nowym obiekcie przy ul. Bułgarskiej (1-1 z lubelskim Motorem), który stał się jego nowym domem. Architektem sukcesów Lecha początku lat 80. był Wojciech Łazarek - popularny "Baryła" objął drużynę na początku rundy wiosennej sezonu 1979/80 i już w tym samym sezonie doprowadził Lecha do finału Pucharu Polski (sromotna klęska 0-5 z Legią w Częstochowie - pamiętny mecz głównie z powodu niespotykanych wcześniej, ani później awantur). Lech po to trofeum sięgnął dwa lata później (1-0 z Pogonią w finale we Wrocławiu), natomiast w sezonie 1982/83 poznaniacy wywalczyli pierwsze mistrzostwo Polski! Trzon mistrzowskiej drużyny tworzyli m.in. Piotr Mowlik w bramce, obrońcy Hieronim Barczak, Józef Adamiec, Krzysztof Pawlak oraz supersnajper – Mirosław Okoński. Rok później było jeszcze lepiej - Lech zdobył dublet - mistrzostwo i Puchar Polski (3-0 z Wisłą na Stadionie Wojska Polskiego). Lata 80. to także niezapomniane mecze w europejskich pucharach m.in. z FC Aberdeen, Athletic Club de Bilbao oraz FC Liverpool. W 1988 roku Lech zdobył kolejny Puchar Polski pokonując w łódzkim finale warszawską Legię po serii rzutów karnych. W tym samym roku odbył się także najbardziej emocjonujący pojedynek Lecha w historii jego występów pucharowych - W II rundzie PZP poznaniacy trafili na słynny FC Barcelona, pod wodzą Johana Cruyffa, w ataku z Garym Linekerem. W obu meczach padł remis 1-1, o awansie zdecydowały dopiero rzuty karne 9 listopada 1988 roku przy ul. Bułgarskiej - niestety Lech nie wykorzystał olbrzymiej szansy na wyeliminowanie katalończyków.
Początek lat 90. był równie wspaniały dla Lecha co początek poprzedniego dziesięciolecia - 3 tytuły mistrza Polski w sezonach 1989/90, 1991/92 oraz 1992/93. Najlepsze spotkanie "Kolejorz" rozegrał jesienią 1990 roku - 25 października w II rundzie PEMK pokonał przy ul. Bułgarskiej mistrza Francji - Olympique de Marseille 3-2!. W rewanżu było znacznie gorzej - większość zawodników narzekała we Francji na zatrucie pokarmowe, a "olimpijczycy" rozgromili poznaniaków 6-1. Później Lech próbował jeszcze awansować do utworzonej właśnie Ligi Mistrzów. W 1992 roku przegrał jednak rywalizację ze szwedzkim IFK Göteborg, a rok później - ze Spartakiem Moskwa.
Od sezonu 1993/94 rozpoczął się okres stopniowej zapaści klubu, zwłaszcza finansowej - w międzyczasie zmieniono nazwę klubu na Poznański Klub Piłkarski Lech (16 czerwca 1994 roku) oraz na Wielkopolski Klub Piłkarski (9 lipca 1998). W końcu Lech w 2000 roku opuścił szeregi I-ligowców po 28 sezonach gry, a w sezonie 2000/2001 był nawet bliski spadku do III ligi - to zagrożenie dało w końcu impuls działaczom poznańskim do gruntownych zmian w klubie. Nowym prezesem został Radosław Majchrzak, związany z ruchem kibicowskim "Kolejorza", trenerem zaś Bogusław Baniak, który już rok później wprowadził Lecha do I ligi! Sytuacja klubu znacznie się poprawiła - nowy zarząd prężnie działał i zdołał przyciągnąć do Lecha sponsorów, rozbudować infrastrukturę na obiekcie przy ul. Bułgarskiej, a przede wszystkim stworzyć pozytywną atmosferę owocującą rzeszami kibiców przychodzących na mecze. Świętując swe 82. urodziny poznański "Kolejorz" może więc spokojnie spoglądać w przyszłość.
źródło: 90minut
Ps. Jesteście tylko 16 lat młodsi od nas. Życze sukcesów sportowych w nadchodzących latach.
[b]LECH LECH KOLEJORZ[/b]
-
-
Kolejorz ma już 82 lata!!!
Jedyne co mogę życzyć Kolejorzowi to wielu sukcesów sportowych!!!
ZAWSZE RAZEM CRACOVIA ARKA LECH
dzięki za życzenia!! ale cos ich mało:)))
pozdro! Pasy do Ekstraklasy!!
Mało bo ludziska dopiero zaczynają się budzić ze snu.... .
Wszystkiego najlepszego dla Kolejorza. Zróbcie sobie prezent i wygrajcie z Amicą w obecności 25 tys. kibiców. Zrobicie wtedy prezent innemu klubowi z Krakowe, ale to jest bez znaczenia. Pozdrowienia.
Sukcesów życzę!!!
w takim razie dzis jest wspanialy dzien na te 25 tys.......czego z calego serca zycze tak samo jak wielu sukcesow w nadchodzacych latach...
pozdrowienia dla Kolejorza ...
już jesienią zagramy razem ...
Dołączam się do życzeń.
Spotykamy się za ok. pół roku w ekstraklasie :)
Wszystkiego najlepszego dla Lecha...
Pozdrowienia dla kibiców ...
Lech Lech Kolejorz !!!
... zajrzyjcie na www.lechpoznan.com lub do naszego hyde parku, zobaczycie jaki Oni mją stadion !!!
LECH LECH KOLEJORZ !!!
Super. Nawet na rogu jest bardzo dobra widoczność murawy. Właśnie, a jak z murawą? Mają już podgrzewaną ?
Wszystkiego najlepszego dla kolejarza za pół roku spotkamy się życze sukcesów wam pozdrowienia.
Wielu sukcesów i kolejnych jubileuszów!!!
Wszystkiego najlepszego dla LECHA !!!
Za rok, za dwa, KOLEJORZ mistrza ma !!!
Jeszcze ciekawostka [url]http://www.city.poznan.pl/mim/strony/slownik/index.html/[/url] słownik gwary poznańskiej :)
pozdro dla Kolejorzy:)dzisiaj za Was wypije banie;)i to napewno nie jedna:)))!!
wszystkiego najlepszego z okazji jubileuszu.
za rok za dwa kolejorz mistrza ma!!!!!
NAjlepszego hehe:))
zaczynamy 83 rok!:)
pozdro!!!
A Wisełka niedługo będzie miała setkę!!!!!!
Cześć, wygląda na to, że interesuje Cię ten temat!
Kiedy utworzysz konto, będziemy w stanie zapamiętać dokładnie to, co przeczytałeś, dzięki czemu możesz kontynuować dokładnie w miejscu, w którym skończyłeś. Otrzymasz również powiadomienia, gdy ktoś Ci odpowie. Możesz także użyć „Lubię to”, aby wyrazić swoje uznanie. Kliknij przycisk poniżej, aby utworzyć konto!
Aktualnie przeglądający (1 użytkowników)
Goście (1)