Do wszystkich, którzy na tym forum używają słowa "prawo", czyli niemalże do każdego.
Po pierwsze: Konstytucyjne unormowanie źródeł prawa w Polsce
Unormowanie źródeł prawa nastąpiło w rozdziale III Konstytucji Rzeczypospolitej z 2 kwietnia 1997 roku. Przepisy tego rozdziału zostały ukształtowane w następujący sposób:
Art. 87.
1. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia.
2. Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego.
Po drugie:
Licencja - dokument prawny lub umowa, określająca warunki korzystania z utworu jako dobra, którego dana licencja dotyczy. Właściciel praw autorskich, znaku handlowego lub patentu może (i często to robi) wymagać od innych posiadania licencji jako warunku użytkowania lub reprodukowania licencjonowanego utworu. Zasady przyznawania licencji reguluje ustawodawca w Polsce. Niestety nie reguluje on licencji na grę w ekstraklasie.
Zarówno dla prawników jak i dla dla posłów z Sejmowej Komisji ds. Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki nie są jasne kryteria decydujące o przyznaniu bądź nieprzyznaniu licencji na grę w Ekstraklasie. Dla PZPN głównym dokumentem określającym zasady przyznawania licencji jest przewodnik licencyjny wydany przez PZPN. W ramach PZPN funkcjonuje niezależna Komisja ds. licencji, która jest organem jurysdykcyjnym podejmującym samodzielnie decyzję o przyznaniu licencji. Według prezesa Laty terminem kończącym procedurę licencyjną jest ostatni dzień maja każdego roku. W tym terminie muszą zapaść końcowe decyzje. Jednocześnie prezes stwierdził, że wskazana data jest terminem określonym przez UEFA, dlatego też PZPN nie może jej zmienić. Zasady przyznawania licencji drużynom występującym w Ekstraklasie reguluje odrębna uchwała Zarządu PZPN. PZPN jest jest organizacją korporacyjną typu stowarzyszeniowego. Może wydawać uchwały i decyzje wiążące członków PZPN. Związek realizuje swoje cele poprzez wydawanie przepisów i regulaminów wewnątrzzwiązkowych oraz ustalanie zasad dotyczących uprawiania sportu piłki nożnej w sposób zgodny z normami prawa polskiego.
Zmierzając do konkluzji zasady przyznawania licencji na gre w ekstraklasie nie są uregulowane w polskim prawodawstwie. Dziwne jest więc ciągłe wysuwanie zarzutów o "łamaniu prawa", "twardym prawie" itd. Jeśli można postawić zarzut to dotyczyć może on jedynie nieprzejrzystości, łamania regulaminów wewnętrzych związku i statutu oraz braku realizacji programu i zaleceń przyjętych w uchwałach PZPN. Ale są to w końcu regulaminy i uchwały związku, które można w razie konieczności zmienić innymi uchwałami. Oczywiście i odwiecznie "dla dobra polskiej piłki"...
bq
- Ostatnio 17.07.2009 o 22:56
- Dołączył/a 17.07.2009 o 22:56
- 1 postów
- 0 polubień
-
Odpowiedział w temacie Baraże o ekstraklasę