[IMG]http://i39.tinypic.com/osfnro.jpg[/IMG]
RH "Błyskawica" zaprasza 25 lutego 2012 do Waksmundu na uroczystości ku czci mjr Józefa Kurasia "Orła" vel "Ognia".
Dnia 25 lutego 2012 jak co roku w Waksmundzie odbędą się uroczystości związane z ostatnią walką i śmiercią mjr Józefa Kurasia "Orła" vel "Ognia" i jego żołnierzy: Kazimierza Kurasia "Kruka" i Stanisława Srala "Zimnego", którzy 21 lutego 1947 zginęli wierni do końca swemu dowódcy w nierównej walce z siłami komunistycznymi. "Chłopaki, jak giniemy to razem, żeby mi się żaden nie poddał!" - te słowa wypowiedział Kuraś do swych ludzi, z którymi wpadł w zasadzkę przygotowaną przez Stanisława Byrdaka, swego bliskiego współpracownika z czasów okupacji niemieckiej.
W trójkącie zabudowań gospodarczych Pachów i Zagatów zostali otoczeni przez KBW, UB i MO. Ostatnią kulę ze swego automatu "Ogień" przeznaczył dla siebie. Zanim oddał strzał wydał ostatni rozkaz do swej podkomendnej "Hanki", by się poddała. Zrzucony ze strychu jak kawałek szmaty był zbyt ważny dla bezpieki by pozwolono mu umrzeć. Po opatrzeniu przez sanitariusza na zadane pytanie jak się czuje "Ogień" odparł: "Jak w ruskiej niewoli". Przewieziony do szpitala w Nowym Targu umarł chwilę po północy dnia 22 lutego 1947 roku. Grobu do tej pory nie odnaleziono...
Uroczystości rocznicowe związane z ostatnią walką i śmiercią mjr Józefa Kurasia "Orła" vel "Ognia" oraz jego podkomendnych organizowane są od lat 90-tych ubiegłego stulecia, a dokładniej od przełomu lat 80 i 90. Organizatorami była grupa byłych podkomendnych "Ognia" zrzeszonych w Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego i Hitlerowskiego koło w Waksmundzie, na czele z prezesem: Janem Sralem ps. "Potrzask".
Kameralne uroczystości w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ostrowsku, (tym samym, w którym "Ogień" zawarł sakrament związku małżeńskiego z Czesławą Polaczyk) gromadziły skromną liczbę osób. W późniejszych latach uroczystości przeniesione zostały do rodzinnej wsi majora - Waksmundu, i odbywały się już w bogatszej oprawie. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe kombatantów i Wojska Polskiego oraz dzieci recytujące wiersze patriotyczne.
Od roku 2008 do programu uroczystości wpisały się na stałe rekonstrukcje historyczne, pokazujące zarówno życie "chłopców z lasu", jak i miejscowej ludności. Regułą stały się także przyjazdy orkiestry reprezentacyjnej Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Kompanii Reprezentacyjnej tejże jednostki. Jest to największa impreza wpisana na stałe w kalendarz oficjalnych uroczystości obchodzonych przez mieszkańców Waksmundu.
Co roku mamy zaszczyt gościć kilkuset aktywnych uczestników oraz widzów na czele z przedstawicielami władz samorządowych oraz licznymi politykami. Obecnie organizatorem uroczystości są: Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych im. Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" mjr Józefa Kurasia "Orła" vel "Ognia", które odpowiada za rekonstrukcje.
Serdecznie zapraszamy: 25 lutego 2012, Waksmund
(2km na wschód od Nowego Targu)
-
-
Zapraszamy na uroczystość 65 rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr. Józefa Kurasia "Ognia"
Parę miesięcy temu ukazała się i jest do kupienia w krakowskich księgarniach dobra książka historyka dziejów najnowszych dr Macieja Korkucia, wykładowcy krakowskiego "Ignatarium", pt. ,,Józef Kuraś ''Ogień''. Podhalańska wojna 1939-1945". Jest to wydany przez IPN efekt kilkunastu lat badań autora. To pieczołowicie udokumentowany opis przedwojennych i wojennych dziejów Józefa Kurasia z Waksmundu i weryfikacja rozpowszechnianych przez lata mitów wokół tej postaci.
Wszystkim Pasiakom gorąco polecam.
Przy okazji dla porządku podaję, że w księgarniach jest aktualnie nadal do kupienia II wydanie (rozszerzone m.in. o materiały bezpieki) innej książki odnoszącej się do biografii "Ognia". To wydana w 2007 roku przez Muzeum Historii Ruchu Ludowego publikacja Bolesława Derenia: "Józef Kuraś "Ogień". Partyzant Podhala".
Warto dodać, że w obławach na ''Ognia'' uczestniczył ubek, późniejszy prezes GTS WISŁA Stanisław Wałach, który ''zasłynął'' min. wydaniem sfałszowanego pamiętnika ''Ognia''.
PS. Blady Niko wrócił na forum, dawno nie widziałem jego postów.
Człowiek - legenda, ale wg mnie nie wszystkie fakty z Jego życiorysu są do końca wyjaśnione.
Kontrowersyjna, ale mocna postać.
Cześć, wygląda na to, że interesuje Cię ten temat!
Kiedy utworzysz konto, będziemy w stanie zapamiętać dokładnie to, co przeczytałeś, dzięki czemu możesz kontynuować dokładnie w miejscu, w którym skończyłeś. Otrzymasz również powiadomienia, gdy ktoś Ci odpowie. Możesz także użyć „Lubię to”, aby wyrazić swoje uznanie. Kliknij przycisk poniżej, aby utworzyć konto!
Aktualnie przeglądający (1 użytkowników)
Goście (1)