Noc Cracovia Sacra
Koncerty światowej sławy artystów, zwiedzanie zabytków, nieznanych zakamarków, a nawet skarbców w osiemnastu krakowskich kościołach, a do tego wykłady jak zostać mnichem - 15 sierpnia odbędzie się pierwsza noc Cracovia Sacra
- Cracovia Sacra to czwarta już tematyczna noc Krakowa, wpisana w projekt "Sześciu Zmysłów", skupiający najważniejsze wydarzenia kulturalne w mieście. - Za rok do listy naszych nocy dojdzie jeszcze Noc Filmu i Noc Nauki - mówił podczas konferencji prasowej Filip Berkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury i promocji miasta.
Pierwsza noc Cracovia Sacra rozpocznie się... w samo południe. - To rzeczywiście dość wczesna godzina, jak na jedną z naszych nocy, ale byliśmy do tego zmuszeni myśląc o jej odbiorcach. Do zobaczenia jest bowiem bardzo dużo kościołów, które nieraz są od siebie bardzo oddalone - tłumaczy Stanisław Dziedzic, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Krakowa.
Zaczniemy od zwiedzania odremontowanej "Wielkiej Ruiny" i zabytkowych krużganków Opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu. Tam też dowiemy się, jak zostać zakonnikiem. Warsztaty poprowadzą najlepiej ojcowie Leon Knabit i Włodzimierz Zatorski. Będzie też msza łacińska. - A zaśpiewają nie tylko mnisi, ale też młodzież - zachęca do wizyty opat Bernard Sawicki z klasztoru w Tyńcu.
Później na odwiedzających czekać będą kościoły oo. Bernardynów, Karmelitów, Kamedułów na Bielanach, Cystersów w Mogile, Kapucynów, Reformatów, św. Piotra i Pawła, św. Anny, a także Katedra na Wawelu i bazylika Mariacka. A w każdym z nich liczne niespodzianki.
- Warto na przykład wybrać się do kościoła Bożego Ciała, gdzie pokazane zostaną sięgające głębokiego średniowiecza osobliwości skarbca, w tym niezwykły krzyż romański - zachwalał dyrektor Dziedzic. W tej samej świątyni zaprezentowane zostanie misterium "Stabat Mater" Antonio Vivaldiego w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej.
Zdaniem organizatorów, wydarzeniem bez precedensu będzie projekt zakładający wykonanie wszystkich piętnastu "Sonat Różańcowych" Franza Ignaza von Bibera. Prezentacja podzielona będzie na trzy części: pierwsza odbędzie się o godz. 17 w auli Collegium Maius (ul. Jagiellońska 15), druga w kościele oo. Karmelitów (ul. Karmelicka 19, godz. 20), trzecia w kościele oo. Dominikanów (ul. Stolarska 12, godz. 23). Dzieło Bibera podziwiać będziemy w interpretacji Johna Hollowaya, jednego z najwspanialszych skrzypków specjalizujących się w grze na instrumentach dawnych. Na tę okazję artysta przywiezie ze sobą cztery pary skrzypiec barokowych, w tym pochodzący z 1760 roku instrument Ferdinanda Gagliano.
- To będzie wielkie święto nie tylko dla melomanów, ale też dla tych gości, którzy będą szukali w tę noc nuty kontemplacyjnej - powiedział Robert Piaskowski z organizującego imprezę Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Finałowym akcentem nocy Cracovia Sacra będzie koncert "Wiał wiatr - opowieść o świętym Franciszku" w wykonaniu Lidii Jazgar i zespołu Galicja, Jerzego Treli, Przemysława Brannego i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej (kościół Franciszkanów).
W nocy Cracovia Sacra weźmie w sumie udział 18 kościołów oraz Muzeum Archidiecezjalne i Uniwersytet Jagielloński. Będą otwarte nawet do godz. 2 w nocy. Darmowe wejściówki można odbierać w Sieci Informacji Miejskiej (ul. Szpitalna 25, ul. św. Jana 2, ul. Józefa 7, os. Słoneczne 16, pl. Wszystkich Świętych 2, Wieża Ratuszowa).
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
-
-
Noc Cracovia Sacra
Cracovia Sacra - hasło na flagę pasuje jak ulał.
Kiedyś pewien Xiądz mówił, że można zostać samemu mnichem nie wstępując do żadnego zakonu. Na przykład postanowić się nie żenić, ułożyć sobie życie wedle własnej reguły i wedle niej żyć, nie koniecznie do końca życia, ale powiedzmy do pewnego okresu, jaki się zaplanuje. Nikt nie musi nawet wiedzieć o tym, że jesteś mnichem, powiedzmy oprócz twojego spowiednika. Można się też na przykład umówić z qmplami, wyjechać na jakąś wysepkę i prowadzić pustelnicze życie wedle reguły, którą się samemu ułożyło, powiedzmy przez rok, czy dwa. Tylko taka jest różnica między taką grupą a "oficjalnym" zakonem, że ta spontaniczna grupa jest grupą mniszą jakby "dla siebie" i nie może występować w imieniu Kościoła.
A ja jestem mniechem bo sobie zaplanowałem takie życie jak prowadze obecnie.
P.S. Jestem mnichem dla siebie i nie reprezentuje żadnego kościoła.
18 dni później
Mam do rozdania dwie wejściówki na zwiedzanie muzeum i podziemi klasztoru Karmelitów oraz dwie wejściówki na koncert wieńczący noc '' Cracovia Sacra'' pt. ''Wiał wiatr-opowieść o świętym Franciszku '' o godz. 24 w Bazylice Franciszkanów . Doskonała okazja na wyjście z drugą połową/koleżanką/kolegą zaraz po meczu z ŁKS-em .Zainteresowani pisać na priv, wejściówki do odebrania w czwartek/piątek .
PS. Oferta nie jest skierowana do : lewaków , nawiedzonych ''antyfaszystów'' ,zwolenników pojednania , ćpunów i sierot po wuefiście .
Cześć, wygląda na to, że interesuje Cię ten temat!
Kiedy utworzysz konto, będziemy w stanie zapamiętać dokładnie to, co przeczytałeś, dzięki czemu możesz kontynuować dokładnie w miejscu, w którym skończyłeś. Otrzymasz również powiadomienia, gdy ktoś Ci odpowie. Możesz także użyć „Lubię to”, aby wyrazić swoje uznanie. Kliknij przycisk poniżej, aby utworzyć konto!
Aktualnie przeglądający (1 użytkowników)
Goście (1)