No to jest więcej takich zdolnych.
Miejski Klub Sportowy 05 Krzanowice
Rok założenia: 1905
Barwy:
Adres: Cegielniana 3, 47-470 Krzanowice
telefon: (32) 410-80-76
WWW: http://www.krzanowice.pl/sport/sport.html (nieoficj.)
Stadion: pojemność - 800 miejsc (300 siedzących) / oświetlenie - brak / boisko - brak danych
Prezes: Herbert Makosz
Trener: Bronisław Matioszek
-
-
Nie tylko Resovia??
Z ich strony www:
Stosunkowo wcześnie w Krzanowicach pomyślano o rozwoju kultury fizycznej.
Już w 1905 roku ówczesny kierownik szkoły Józef Hoffman, ówczesny Wójt Krzanowic
Antoni Chory, nauczyciel Artur Schope i restaurator Maksymilian Popke założyli pierwszy
w Krzanowicach klub sportowy "Sportverein 05", którego prezesem został Paweł Franzke.
W pierwszym okresie działalności założono sekcję siatkową. Początkowo grano na placu
przy ul. Magdaleny. Pierwszy oficjalny mecz w piłkę siatkową rozegrano w 1913 roku w Prudniku.
W 1916 założono sekcję palantową, której sukcesem było w latach 1927-1939 6- krotne
mistrzostwo Śląska. W okresie po pierwszej wojnie światowej Krzanowice były uznawane jako
centrum sportowe powiatu raciborskiego. Istniało tu aż pięć klubów sportowych, z których
"Sportverein 05" miał 114 członków, a "Katholischer - Jugend und Jugmanner - Verein" założony
w 1909 roku liczył 132 członków. Według źródeł 9,3% ogółu ludności Krzanowic zrzeszona
w klubach sportowych.
W 1928 roku odnotowano, że w Krzanowicach kluby sportowe miały 303 członków,
co było najwyższą liczbą w powiecie raciborskim.
W 1939 roku działalność Klubu Sportowego została przerwana na skutek II wojny światowej.
W roku 1946 mimo trudnego okresu ( brak sprzętu sportowego i boiska sportowego),
grupa najbardziej ofiarnych działaczy postanowiła na nowo powołać do życia organizację sportową
pod nazwą LZS Krzanowice. Było to jedno z pierwszych naszego regionu koło LZS.
Pierwsze posiedzenie nowo powstałego Zarządu w skład którego weszli Robert Sternisko jako
prezes, Józef Żak sekretarz, Eryk Hluchnik skarbnik i członkowie:
Otto Witus, Józef Sławik, Józef Matula.
W tym okresie powstanie jako jedyna sekcja - piłka palantowa, pierwszy mecz w 1946 rozegrano
na łąkach z uwagi na brak boiska sportowego. Staraniem drugiego powojennego prezesa
Józefa Sławika klub otrzymał parcelę na boisko przy ul. Cegielnianej, na którym pierwszy mecz
rozegrano już latem 1948 roku.
W 1950 roku powstała druga sekcja - piłka nożna, która od tego czasu była sekcją wiodąca
naszego klubu sportowego.
W 1952 roku Klub znalazł się w trudnej sytuacji finansowej przez co postanowiono zmienić nazwę na K.S. "Budowlani" Krzanowice wówczas patronat nad klubem objęła Cegielnia w Krzanowicach. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym w obecności 112 członków wybrano Zarząd, a na prezesa wybrano Bolesława Zagórskiego kierownika Cegielni, na zastępców prezesa wybrano Adolfa Gogolina, Antoniego Koszuta, sekretarzem został Alfred Drzymala, skarbnikiem Wacław Kwitek, a na członków Zarządu Jan Kozyra i Witus Ott. Stan taki utrzymał się od 20.04.1952 roku do 1955 roku, po tym okresie znów powrócono do starej nazwy, a równocześnie nad rozwojem sportu naszej wsi objęła pieczę Gminna Spółdzielnia w Krzanowicach. Opieka spółdzielców trwała 4 lata. W roku 1964 działalność klubu została zawieszona na okres jednego roku ze względu na brak środków finansowych. Wówczas okazało się jak trudno jest żyć bez sportu w takim dużym środowisku jak Krzanowice.
Wiosną 1965 roku grupa młodych działaczy postanowiła wznowić działalność, by doprowadzić klub do dawnej świetności. W skład nowego Zarządu weszli Piela Rudolf prezes, Filip Jan, Jureczka Antoni i inni, a ich sukcesy kontynuuje Bernard Komander stojący na czele Zarządu w latach 1966 do 1969. Za jego kadencji LZS przemianowano na LKS Krzanowice. Związane to było z powołaniem nowej silnej sekcji kolarskiej, w której pracę szkoleniową objął Jan Filip. W roku 1969 wybrano do Zarządu młodszych kolegów, którzy przystąpilido pracy z wielkim zapałem. W skład Zarządu weszli Józef Śniechota jako prezes klubu, wiceprezesi Józef Śliwka i Jan Filip, skarbnik Zygmunt Mika, gospodarz Józef Wziontek, członkowie : Alfred Drzymała, bracia Helmut i Ginter Urbanek, Ernest Hnida, Franciszek Kubin i Jerzy Sonnek. Najpierw wybudowano zaplecze ze świetlicą, garażem oraz inne pomieszczenia. W późniejszym okresie w czynie społecznym wykonano szereg prac jak: oświetlenie terenu boiska, ogrodzenie boiska, płytę asfaltową przy zapleczu, widownię, a w roku 1981 wzbogacono o dalsze zaplecza kontenerowe wraz z łaźnią i odpowiednie pomieszczenia szatni . To ostatnie zaplecze zostało sfinansowane przez Urząd Gminy Krzanowice.
W roku 1983 zarząd Klubu postanowił przystąpić do działalności gospodarczej i zatrudniać brygady remontowe, a zyski przeznaczyć na działalność klubową i dalszą rozbudowę obiektu sportowego. W 1986 roku wykonano całkowite oświetlenie płyty boiska na wartość około 2 mln zł i rozpoczęto z wielkim rozmachem budowę budynku wielofunkcyjnego, roboty te zakończono w 1999 roku.
Od 1998 roku klubem kieruje Zarząd w składzie Gerard Gruszka prezes Herbert Makosz w-ce prezes, Ernest Hnida sekretarz, Waldemar Hnida skarbnik, oraz członkowie Stanisław Kulawiak, Paweł Cerny. Ernest Widryński oraz Komisja Rewizyjna w składzie Józef Sławik - przewodniczący, Walter Kubin oraz Jan Szafarczyk.
W 1999 roku wybudowano krytą trybunę na 200 miejsc siedzących, a w 2000r. trybunę tę rozbudowano o dalszych 300 miejsc siedzących. Roboty te wykonali w czynie społecznym członkowie klubu, z których szczególnie należy wyróżnić prezesa Gerarda Gruszkę, w-ce prezesa Herberta Makosza oraz Ernesta Hnidę, Huberta Barcika, Józefa Sławika, Waldemara Hnidę, Józefa Dudzika, Bronisława Matioszek oraz gospodarza obiektu Józefa Wziontka.
Do dnia dzisiejszego klub utrzymuje się z prowadzonej działalności gospodarczej poprzez prowadzenie brygad remontowo-budowlanych. W 1999 roku drużyna seniorów piłki nożnej awansowała do IV ligi, co jest sporym sukcesem tego klubu
Najstarszy klub w Polsce to Cracovia i nikt nie ma chyba co do tego watpliwosci.A jakas wiocha i Resovia niech sie w dupe pocaluja!!
sosnowiec też twierdzi że są '06
boshe. Cracovia jest najstarszym polskim klubem piłkarskim obecnie istniejącym, a klubów i towarzystw innych dyscyplin to jest od metra starszych niz Cracovia np. bliskie Cracovii (dosłownie bo oddalone o 100 metrów) Towarzystwo Gimnastyczne Sokół założone chyba w 1867 r. Nie wiem czy jeszcze istnieje coś tam oprócz budynku :|
Darek smieszny z ciebie kundelek:D:D:D
Darek jaka Wisła ?? bo nie masz chyba na myśli gieteesu :D:D:D
eeeeeeee......i tak jesteśmy najstarsi!!!!!PASY OLEEEE
Najstarsi i do tego zardzewiali:D
:|
.
Cześć, wygląda na to, że interesuje Cię ten temat!
Kiedy utworzysz konto, będziemy w stanie zapamiętać dokładnie to, co przeczytałeś, dzięki czemu możesz kontynuować dokładnie w miejscu, w którym skończyłeś. Otrzymasz również powiadomienia, gdy ktoś Ci odpowie. Możesz także użyć „Lubię to”, aby wyrazić swoje uznanie. Kliknij przycisk poniżej, aby utworzyć konto!
Aktualnie przeglądający (1 użytkowników)
Goście (1)