Potrzebuje opracowania do tematu matury próbnej 2004
temat : Przedmioty zwykłe , szczególne , magiczne . Przedstaw jaką funkcję pełnia przedmioty w literaturze .
Szukałem dwie godziny ale nic nie znalazłem . Za pomoc dziękuje
Pozdro dla wszystkich Pasiaków
-
-
Matura
nie matura lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera!!!!:-)
eee, no, prosty temat, czyste wodolejstwo wystarczy (oczywiscie przy minimalnym oczytaniu)
jakie wodolejstwo? wlasnie ten temat jest bardzo konkretny i liczy sie tu oczytanie. miechoviak - zwroc tylko uwage na tresc pytania i skoncentruj sie nie tyle na katalogowaniu przedmiotow ile na ich FUNKCJI bo to jest najwazniejsze w temacie. pozatym nie zapomnij o koncowce, czyli o roznych epokach (o ktorych zapomniales wspomniec chyba;)
wodolejstwo to mozna bylo uprawiac w drugim temacie, choc latwo sie tam bylo poslizgnac ;)
PS: Ja mam podobna sprawe - moze ktos z Was ma podobne tematy opracowane na kompie, albo wie gdzie moga byc? Zakres tematyczny WOS/HISTORIA
1) Opisz jeden z konfliktow podczas Zimnej Wojny
2) Opisz jeden z toczonych obecnie konfilktow (w sumie to chyba chodzi o lokalne)
3) Podaj przyklady lamania praw czlowieka na swiecie.
Rozchodzi mi sie glownie o 2gi temat bo do 1 i 3 co nieco znalazlem. A tak mi sie tego nie chce pisac ze heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeejjjjjjjjjj... ;/
Wiadomość zmieniona (28-03-04 23:31)
ja bym to zrobił tak, Przedmiot w literaturze jako atrybut i jako symbol.
Zaczynasz od mitologi i biblii i pózniejszych przedstaień opisanych tam postaci... Przedmiot, przypisany bohaterowi , bóstwu, czy świetemu w prosty sposób go określa lub przypomina o jakimś wydarzeniu i tak, atena z Sową , amor z łukiem, Jezus na krzyżu, św piotr z kluczami, św jerzy ze smokiem itd. Jak widać Funkcja atrybucyjna łaczy się też ze znaczeniem symbolicznym przedmiotu.
I jedziesz dalej ... Co tam się czyta w liceum ... Pan Tadeusz .. tam jest kupa starannych opisów ( tabakiera księdza robaka, róg na którym gra wojski, zegar wgrywający mazurak dąbrowskiego, jakieś ustroistwo do kawy ( sprawdz sobie), scyzoryk itd, Tu wszystkie mają prostą funkcje, to w wiekszości rekodzieła rzemiosła artystycznego, świadectwo odchodzącego polskiego obyczaju i kultury szlacheckiej. Atrybuty- róg wojskiego, scyzoryk - Gerwazego ( jako strażnika), Symbole - zegar, tabakiera..itd. To są właśnie przedmioty magiczne tzn posiadające specyficzną aurę, prawie wszystko z Pana Tadeusza pasuje.
Przedmioty to także swiadectwa czasu - i tu medaliony nalkowskiej, może coś z poezji różewicza, Kochanowski w trenach stosuje też podobny zabieg: ubranka należace do zmarłekj córki przypominają mu o niej. No ,a przede wszystkim słynne ciasteczko Prousta - magdanelka. Z poezji to jeszcze kilka wierszy , ze "świat poema naiwne " Miłosza - furtka , schody, - one zostały w pamięci poety- powracającego do naiwnego i magicznego świata dzieciństwa uciekając przed koszmarem wojny..
Natomiast przedmiot w znaczeniu arybucyjnym w poezji np "pioro " i "fortepian chopina" Norwida.
Jest jeszcze coś takiego jak Mcguffy - to termin z kina amerykańskiego i oznacza przedmiot będący pretekstem akcji (np coś czego wszyscy szukają) ale nie ma dla niej żadnego znaczenia co to jest.
no dobra wystarczy.. na razie, wydaje mi się , ze można wymyślac sporo na ten temat, uporządkuj sobie tylko to jakoś sensownie i powinno być ok.. oj niewiele już pamiętam z liceum, ale matura chyba dalej tak samo wygląda...
woda, bo tak naprawde sam decydujesz co napiszesz
minimalnie oczytana osoba weźmie to, co zna
tamaty z WOS starsznie fajne, popisałbym sobie... ehhhh
Co do przedmiotow to of kors "Wesele", tam masz wysyp wszelakich zlotych rogów, czapek z pior, podków...Jest tego cała masa, mozesz tez pozaprogramowo napisac o fraku Nikodema Dyzmy z powiesci Dołegi-Mostowicza, mozesz wspomniec o skrzypkach z "Janko muzykanta"
jest tego full
pozdro
Wojtek
Co do przedmiotow to of kors "Wesele", tam masz wysyp wszelakich zlotych rogów, czapek z pior, podków...Jest tego cała masa, mozesz tez pozaprogramowo napisac o fraku Nikodema Dyzmy z powiesci Dołegi-Mostowicza, mozesz wspomniec o skrzypkach z "Janko muzykanta"
jest tego full
pozdro
Wojtek
Dzieki wszystkim za pomoc .
prosze bardzo-ja Ci najbardziej chyba pomogłem:-)))))))
Maniex :
tamaty z WOS starsznie fajne, popisałbym sobie... ehhhh
nooo to co stoi na przeszkodzie? ;) ja bardzoe chetnie skorzystam z pomocy ;)
I oczywiście czaszka u Hamleta w dłoni - coś za mało ten wątek czaszkowy jest poruszany. Myślałem, że wszystkim jest on bliski. Mało czaszek!
Z tematów okołokibicowskich dodałbym też nóż u Makbeta i siekiery w Siekierezadzie.
A w ogóle temat zakończyłbym tak - "Cracovia walczy bez sprzętów - liczą się tylko ludzie a nie narzędzia!" .
Rock*n*Crack
te.... noo.... jak im tam.... a wiem!: obowiązki
pzdr
Ja bym jeszcze dodal dmuchane lalki w "Lalce" i w nie wiem czy to nie za duzy przedmiot, ale sosne w "Ludziach bezdomnych" i moze jeszcze piwko i winko w Trylogii:)
... A z takich gadzetow stricte kibicowskich - miecz Rolanda - Durendal
I karabiny w "Psach wojny" oraz działo u "Sowińskiego w okopach Woli"
Piłki bejzbolowe w "Ptaśku" oraz miecze świetlne w "Gwiezdnych wojnach"
Wskazałbym też na pole w "Chłopach" Reymonta - tfu! oraz "Błogosławieństwie ziemi" Knuta Hamsuna. Wiem, że to nieruchomość, ale prawo cywilne zalicza je do rzeczy ! :))))))))
A ! - no i zapomniałem o pierścieniu z wiadomo czego.
Czuję, że Miechoviak napisze najbardziej psychodeliczną maturę w historii polskich szkół średnich.
I jeszcze jedna ważna rzecz - a w zasadzie prawie główny bohater: "Mandarax" w "Galapagos" Kurta Vonneguta
U tego samego autora w "Matce Nocy" - maszyna do pisania - taka specyficzna, która miała czcionkę "SS" w kształcie dwóch błyskawic.
Zakończylbym histerycznym nadużywaniem wszelkienj maści przedmiotów codziennego użytku - "Ulisses" Joyce'a
Opis kredensu kuchennego i jego zawartości - zawiera 42 rózne rzeczy na jednaje stronie tekstu !
Cześć, wygląda na to, że interesuje Cię ten temat!
Kiedy utworzysz konto, będziemy w stanie zapamiętać dokładnie to, co przeczytałeś, dzięki czemu możesz kontynuować dokładnie w miejscu, w którym skończyłeś. Otrzymasz również powiadomienia, gdy ktoś Ci odpowie. Możesz także użyć „Lubię to”, aby wyrazić swoje uznanie. Kliknij przycisk poniżej, aby utworzyć konto!
Aktualnie przeglądający (1 użytkowników)
Goście (1)